Cast ajanslarının oyuncu adayları için sektörel faydası büyüktür. Pek çok yapımcının dizi, film veya reklam çekimleri için aradıkları rollerin oyuncu seçmelerine adaylar ajanslar tarafından gönderilir. Ajansa kayıtlı olanlar oyuncu seçmelerinden haberdar olarak audition çekimlerine katılabilirler. Oyunculuk seçmeleri bir nevi oyuncunun sınavıdır. Seçmelerde rolü en iyi yorumlayan kişinin şansı yüksektir. Oyunculuk seçmelerinde dikkat edilmesi gereken ve başarılı olabilmek için göz önünde bulundurulması gereken hususlar vardır.


OYUNCULUK SEÇMELERİNDE YAPILAN HATALAR NELERDİR?


Oyunculuk seçmeleri hataları denilince akla gelen en önemli nokta hazır bulunmadan seçmelere katılmaktır. Ezberin eksik olması, karakter çözümlemesinin yapılmaması ve genel hikaye hakkında bilgi sahibi olmamak oyuncunun seçmelere hazır olmadığını gösterir. Bu yüzden seçmelere gitmeden önce ezberin tam olması, yönetmeni hakkında blgi sahibi olunması, rolün çözümlemesini yapmak ve genel hikayeyi bilmek gerekiyor. Hazırlıksız bir oyuncunun seçmelerindeki şansı yok denecek kadar düşüktür. Oyunculuk seçmeleri ciddi bir hazırlık süreci gerektirir. Oyuncunun rolü alabilmesi için diğer adaylardan farklı olması gerekir. Yani rolün gerekliliklerini bilerek performansının yüksek tutması önemlidir. Kostüm konusu ise sık yapılan hatalardan biridir. Kesinlikle seçmelere giderken rolü tanıtacak kostüm giymemeniz gerekir. Yani doktor rolü için üzerinizde forma ve elinizde tansiyon aletiyle seçmeye girerseniz amatör sınıfında değerlendirilirsiniz. Rolü anımsatacak sade ve gözü yormayan kıyafetler giymeniz yararınıza olacaktır. Kıyafetiniz oyunculuğunuzun önüne geçmemelidir. Seçmelere giderken bağlı olduğunuz ajansınız size rolünüz hakkında bilgi verebilir, tekstinizi verir bazen de rolü seçmeler de öğrenebilirsiniz. Ajans olarak oyuncu adaylarımızın seçmelerde şansını arttırmak için gerekli tüm bilgileri vermeye çalışıyoruz ama tabi bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Oyunculuk seçmelerinde şansınızı denemek ve yeteneklerinizi göstermek istiyorsanız ajans oyunculuk başvurusu linkinden formumuzu doldurabilirsiniz.


Oyunculuk seçmeleri oyuncunun sadece performansıyla ilgilidir. Seçmelere giderken aklınızdaki sorunları bir kenara bırakın ve tamamen role odaklanın. Çünkü rolü alabilmek için inandırıcı ve profesyonel bir performans sergilemeniz bekleniyor. Özel hayatınızı anlatmaktan kaçının, sadece oyunculuk deneyimlerinizi paylaşın. Kendinize güvenin ve rolünüzün tüm detaylarına hazırlıklı olarak gidin. İyi bir oyuncu her zaman hazır bulunur ve rolün gerekliliklerini yerine getirir. Duygu geçişini sağladığınızda o rol artık sizindir. Başarılı bir oyuncu olabilmek için asla pes etmeyin. Ne kadar çok tecrübe edinirseniz o kadar deneyim kazanırsınız ve oyunculuğa dair ilerleme kat edersiniz.