Podyumlarda ve televizyon ekranlarda bir yıldız gibi parlamak özellikle gençler olmak üzere her yaş grubundan insanın hayalidir. Yıldızlığa giden yol ise oyunculuk ve mankenlik ajanslarına kaydolmaktan geçer. En iyi oyunculuk ajansları en çok beğenilen ve sevilen dizilere oyuncu tedarik etmektedir. Türkiyede yayınlanan diziler son yıllarda dünyada da büyük ilgi görmüş ve birçok farklı ülkede yayınlanmaya başlamıştır. Oyunculuk ajanslarına kaydolarak bu işe başlamış kişiler artık dünyaca tanınan starlar haline gelmiştir. Bu sayede hem tanınırlıkları hem de kazançları artmaktadır.

Oyunculuk ve mankenlik ajansları;

Oyunculuk sektörünün hızla gelişmesi ile birlikte gerek duyulan oyuncu ihtiyacı oyunculuk ajansları aracılığı ile karşılanmaktadır. Dünyaca ünlü giyim markaları ise mankenlik ajanslarından seçtikleri kişiler ile defilelerini yapmaktadır. Oyunculuk ve mankenlik ajansları bu mesleği yapmak isteyen kişiler ile sektörde faaliyet gösteren şirketleri bir araya getirmektedir. Mankenlik için gerekli olan bazı fiziki şartlar mevcuttur. Ancak oyunculuk için böyle şartlar bulunmamaktadır. Her yaş grubundan kişiler En iyi oyunculuk ajansları sayesinde sektörde kendilerine yer bulabilmektedir.

Oyunculuk ajanslarına kaydolurken nelere dikkat edilmeli?

Bir oyunculuk ajansına kaydolurken en önemli faktör güvenilir ve sektörde kendisini kanıtlamış bir ajansa kaydolmaktadır. En iyi oyunculuk ajansları zaten herkesçe bilinen piyasada adından söz ettiren ajanslardır. Eğer oyunculuğu bir meslek olarak seçmek istiyor ve kalıcılık hayal ediyorsanız mutlaka bu ajanslardan birine kaydolmanız gerekmektedir. Kayıt işlemleri ajansların web sitelerinden başvuru formları doldurularak ve istenilen özelliklerde çektirilmiş fotoğrafların forma eklenmesi ile tamamlanır.

Oyunculuk ajansına kaydolduktan sonra süreç nasıl işler?

Oyunculuğun ilk aşaması olan bir oyunculuk ajansına kaydolmaktan sonra işleyecek süreç başvurunuzun kabul edilmesidir. Bu kabulden sonra, ajans tarafından ilgili kişiler oyuncu adayını arayarak bir deneme çekimi yaparlar. Bu çekimler sonucunda ise oyuncu adayı artık oyunculuk ajansının kadrosuna girmiş olur. Bir ajansa kaydolmak mutlaka bir iş garantisi sağlamamaktadır. Prodüksiyon şirketleri tarafından seçilmek tamamen kişinin kendi yeteneğine kalmıştır. Tabi ki unutulmaması gereken husus prodüksiyon şirketlerinin oyuncu seçerken En iyi oyunculuk ajansları tarafından hazırlanan kataloglardan yararlandıklarıdır. Oyuncu adayının bir role uygun görülmesi halinde anlaşmalar kayıtlı olduğu ajans ile yapılmaktadır.