Cast ajansı, dizi, film, reklam çekimleri, modellik ve mankenlik alanında hizmet sağlayan kurumsal firmalardır. Yapım şirketlerinin, yönetmenlerin veya organizatörlerin oyuncu veya manken temini için ilk başvurdukları firmalardır. Oyuncu, manken ve model adaylarının başvuruda bulunarak kayıt olduğu ajanslar projelerin ihtiyaçları doğrultusunda köprü görevi görerek iş alanı sağlıyor adaylara. Oyuncu seçmelerine ve deneme çekimlerine bünyesindeki oyuncu adaylarını yönlendirerek istihdam sağlıyorlar. Oyuncu olmak isteyen kişiler cast ajanslarını tercih ederek birlikte yol almayı daha güvenli buluyorlar. Tabi bunlar arasında istisna olan ajanslarda yok değil. Bu yüzden adaylar ajans seçimi yaparken başvurdukları ajanslardan detaylı bilgi almayı ihmal etmemelidirler.


CAST AJANSLARININ ÇALIŞMA ALANLARI VE ŞARTLARI NELERDİR?


Günümüzde cast ajansı olarak hizmet veren kuruluşlar, piyasadaki televizyon ve medya sektöründe ciddi rol oynuyor. Televizyon dizilerine, sinema filmlerine, internet tanıtım filmlerine, kliplere, dergi ve katalog çekimlerine oyuncu, model ve fotomodel temini sağlayarak medya kuruluşlarının tercih ettiği kuruluşlar olarak sektörde yerini alıyor. Cast ajansları günümüzde oldukça ilgi görüyor. Oyuncu olmak isteyen bireylerinde tercih sebebi olan ajanslar piyasadaki döngüyü sağlıyor. Ajansların çalışma şartları arasında olan oyunculuk isteği, yetenek ve iş disiplini başta geliyor. Ajanslar web sayfaları üzerinden adaylarına ulaşarak başvuru imkanı sunuyor. Başvuran adaylar arasından uygun buldukları kişileri fotoğraf çekimlerine alıyor ve ajansın kayıtları arasına alıyor. Stüdyolarda çekilen fotoğraflar cast ajanslarının web siteleri üzerinden yayınlanıyor. Prodüksiyon şirketlerine, yönetmenlere ve reklam ajansı gibi müşterilerine bu fotoğraflar ile sunumlar gerçekleştiriyor. Müşterilerimizin projeleri için uygun gördükleri adaylar kabul etmeleri durumunda çalışmalar başlıyor. Zincir bir düzen ile ilerleyen bu sektörde yer almak istiyorsanız cast ajans kısmından bizlere ulaşarak başvuru formu doldurabilirsiniz.


Ajanslar müşterileri ile oyuncuları arasında gerekli yönlendirmeleri sağlayarak sektörel ihtiyaca cevap veriyor. Yapım şirketleri cast ajansı vasıtası ile oyuncu tedariği sağlayabiliyor. Rol ile oyuncu arasındaki uyumu değerlendirerek yapımcılara sunan ajansların her yaş grubundan geniş portfolyaları bulunuyor. Bu da yapım firmalarına seçim rahatlığı sağlıyor. Fotoğrafçısından cast direktörlerine kadar her alanda uzman kişilerin çalıştığı ajanslar tercih sebebi olmayı hak ediyorlar. Fakat ajans adı altında kurulan sadece kayıt alarak istihdam sağlayamayan ajanslar oyuncu adayları için boşuna harcadıkları zaman oluyor. Uzun ve sabır gerektiren bir yol olan oyunculuk için ajansın çalıştığı projelerde seçilme şansınız da sizin yetenek ve isteğiniz ile alakalıdır. Cast ajansları izlenecek doğru yolu gösterir ancak o yolda başarıya ulaşmak için sizlerinde çaba göstermesi ve oyunculuk yeteneğinizi geliştirmeniz gerekir.