Manken, sanat, moda veya reklam için poz veren ve görselliğini kullanarak dikkat çeken profesyonel kişilerdir. Fotoğraf ve podyum mankenliği olmak üzere kendi alanında ikiye ayrılırlar. İlk moda mankeninin 1853 yılında Marie Vernet Worth isimli Parisli bir kadın olduğuna inanılıyor. Hikayesi ise modacı olan kocasına yardım etmek için ilk profesyonel manken olmuştur.Mankenlik mesleğinin gerektirdiği bazı özellikler vardır. Bu özelliklere sahip olan profesyonel kişiler mesleğe ajans mankenleri olarak güvenli ortamda başlayabilirler. Modellik ve mankenlik, oyunculukta veya dans sanatında olduğu gibi bir gösteri sanatıdır.


Mankenliği meslek olarak icra etmek isteyen kişiler genellikle sektörde ajans mankenleri adıyla tanınır ve bulunurlar. Reklam modelliği, moda kataloğu modelliği, büyük beden modelliği, iskele ve podyum modelliği, gibi alanlar mesleki dallardan sadece bir kaçıdır. Görselliğine güvenen ve modellik-mankenlik özelliklerine sahip olan tüm adaylarımızın Mankenlik başvuru formu kısmından başvurularını kabul ederek uygun bulunması halinde kadromuza dahil edilmesini sağlıyoruz. İdeal vücut yapıları ve güzellik kriterleri ile birlikte şekillenen mankenlik mesleğinde başarılı olmak için duruş, poz ve etkili bir görünüme sahip olmak önemlidir. Tabi sadece güzel olmak ve ideal ölçülere sahip olmak mankenlik mesleği için yeterli değildir. Anlayışlı ve özverili olmak, ajansların belirlediği kurallara uymak, kıyafetleri veya ürünleri etkin bir şekilde sunmak gibi profesyonellik gerektiren özelliklere sahip olmaları gerekir. Dünyaca ünlü mankenlerin çalışma koşulları sanıldığı kadar da kolay değildir elbet. Sabır ve özveri sonucunda ulaştıkları ün, onları örnek gösterilecek mankenler arasında göstermeyi başarmıştır. Ajansımızın bünyesinde bulunan manken ve model adaylarımız için dikkatli ve disiplinli bir çalışma ortamı sunmaktayız.


MANKENLİK MESLEĞİ İÇİN ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR?


Podyum dünyasının bir çok bay/bayan mankeninde bulunması gereken kriterler vardır. Bunların başında boy, kilo, disiplinli ve çalışkan olmak gelir. Prova mankeni, podyum mankeni, ürün tanıtım mankeni gibi alanların özellikleri kendi içlerinde farklılık gösterebilir. İyi bir manken hem podyumda hem de objektif karşısında başarılı olabilmelidir. Ve tabi ajanslara kayıtlı olmalıdır. Çünkü mankenlik mesleğindeki ihtiyaç genellikle ajans mankenleri kategorisi içinden sağlanır. Böylelikle işini iyi yapan profesyonel kişilere ulaşmak daha kolay olur.


Defilelerde, diğer gösteri yerlerinde, katalog çekimlerinde, ürün ve marka tanıtımlarında görev almak isteyen adaylarımız özelliklerine göre sunulur ve meslekte ilerlemeleri için gereken çabayla özveri gösterilir. Pek çok koreograf ve organizatör çalışmaları esnasında adaylarımızın çalışma disiplinine ve prensiplerine çok önem verir ve bu nedenle ajans mankenleri kadrosundan seçimlerini yaparlar. Mankenlik mesleği sizinde idealiniz ise ailemize katılıp podyumlara merhaba diyebilirsiniz. Gerekli özelliklere sahipseniz, poz verebilme yetisi ve ışığınız olduğuna inanıyorsanız neden siz de kadromuza dahil olmayasınız?