Dünya üzerindeki her şey bir nevi reklamlarla dönüyor dense yanlış olmaz. Spordan tutulsun da televizyon dünyası ya da internet, her alanda reklamlar görmek mümkün. Zaten reklamcılık olmasaydı birçok eğlence sektörü doğru dürüst çalışmadı. Hatta birçoğu hiç çalışmazdı denirse doğru olur. Bunun yanında ayrıca yeni ürünlerden de haberdar olmak mümkün olmazdı ki bu noktayı birçok insan atlar. İşte bu yüzden bu reklamları yürütebilmek için Reklam Filmi Ajansları ve bu ajanslardan çıkacak olan oyunculara ihtiyaç vardır. Üstelik her yaştan ve her farklı yüz ve vücut tiplerinde insanlara ihtiyaç duyulur.

Her Yaş İçin Reklam Filmi

Örneğin çocuk giyim sektörü için birçok farklı katalog ve reklam çekimleri olur, bunun için de her yıl yeni yüzler aranır. Ya da yetişkinlere özgü mesela farklı giyim kuşam veya içecekler ve daha birçok değişik alanda her tipte yeni yüze ihtiyaç duyulur. Bunların karşılanması için de başta İstanbulda olmak üzere birçok büyük şehirde ajanslar kurulmuştur. Ancak bu ajanslara ulaşmak isteyen oyuncu adayları için artık o ajansın bulunduğu şehre kadar gidip yerinde başvuru yapmaya gerek yok. Her Reklam Filmi Ajansları kendileri için bir internet sitesi kurmuştur.

Sitelerden Başvuru

Bu internet sitelerine, oyuncu olmak isteyen herkes başvurusunu yaparak ek olarak da kendilerini en düzgün bir şekilde gösterecek fotoğraflarını yanına ekleyerek kaydederler. Daha sonrası ise ajansa kalmış bir durumdur. Eğer iyi bir teklif gelirse kendi bünyesindeki oyuncu için, o zaman oyuncuyu kendi iş yeri merkezine davet ederler ve oyuncu ile bir sözleşme yapılır. Bu sözleşme genelde bir yıl kadar süreli olur. Bundan sonra Reklam Filmi Ajansları ile iletişime geçip oyuncu ile görüşme yapan kişiler eğer anlaşırsa onlar da oyuncu ile bir sözleşme yaparlar ancak sorumlu olan ajans tarafı olur.

Ve ajansta oyuncunun aldığı ücretin üzerinde %20 civarı bir komisyon alır. Tabii bu hem televizyon dizilerinde oynayan, hem sinema filminde hem de katalog çekimleri ve reklam çekimlerinde görev alan bütün oyuncular için geçerlidir. Bu Reklam Filmi Ajansları ayrıca her hafta sürekli olarak da yeni yüzler ararlar.