ÖNEMİ

Oyunculuk modellik ajansları günümüzde oyunculuk için çok önemlidir. Oyunculuğa ilk adım için genellikle başvurulan noktadır. Yeni katılımcılar sadece bir fotoğraf ile katılabilirler. Özellikle son on yılda gelişen oyunculuk sektörü yeni yüzleri aramaya başlamıştır. Yüksek bütçeli filmler ve diziler yapılmaya başlanmış, buda oyuncu ihtiyacını arttırmıştır. Sektör son yıllarda yüzde elli kadar büyüme yaşamıştır. Özellikle televizyonun yaygınlaşması ve diğer teknolojik aletlerin yayılması ile sektör büyük canlılık göstermiştir. Sektör için vazgeçilmez tek şey kaliteli oyuncuların bulunmasıdır. Buna istinaden ajanslar büyük bir aracı kurum olarak hizmet etmektedir. Yine de bu sektörün büyüme oranı için yeterli olmamamktadır. Sektör olarak ileriye doğru bir yöneliş vardır.

SEBEPLER

Oyunculuk modellik ajansları yapımcılar için önemlidir. Yeni yüzlerin bulunması büyük önem arz etmektedir. Setlerde belli başroller kadar yan oyuncular ve figüranlar model olma açısından bir bütün olarak seyirciye sunulur. Yapımcı tarafından kaliteli oyuncu bulunması ajanslara bağlıdır. Yeni yüzlerin bulunması ve ihtiyaç duyulan oyucular dizilere adapte olacak kapasiteye sahip olmalıdır. Bunu sağlayacak olan ajanslarıdır. Özellikle ünlü olmada ajansların rolü çok büyüktür. Daha çok şirketler belirli ajanslarla çalışırlar. Çalışmaların da güvenilir ve istenilen düzeyde oyuncu için ajans başvuruları kabul ederler.

BAŞVURMA YOLLARI

Oyunculuk modellik ajansları birçok alandan başvurulabilir. Özellikle internet kanalı çok kullanılmaktadır. Siteleri olan ajanslardan sadece fotoğraf yollayarak başvurabilirsiniz. İnternet başvurular genellikle kısa sürede Cevat gelmektedir. Olumlu cevap gelirse adayları deneme çekimleri başlar. Diğer başvurma yolu ise direkt ajanslara giderek yapılmaktadır. Bu yol daha çok tercih edilir çünkü direkt tanışma ve adayı tanımak için bu yol önemlidir. Ajanslar seçeceği kişinin yüz profili ve mimiklerine önem verirler. Başvurularda ajanslar kendi kameraları ile deneme çekimi yapıp daha sonra kendileri uygun görürse haber vermektedirler

KAZANÇLAR

Oyunculuk modellik ajansları adaylara büyük kazançlar sağlamaktadır. Özellikle öğrencilere ve işsiz kişiler için büyük kazançlar sağlanır. Örnek vermek gerekirse: Beş dakika bir dizide görünmek en az 50 TL kazanç getirir ya da konuşmalı bir sahnede 500 TL bile kazabilirsiniz. Ayrıca bir kafe çekiminde on dakika görünmeniz bile 100 TL kazanmanızı sağlar.