Oyunculuk ajansı ya da diğer söyleniş şekliyle cast ajansı dizi ve filmlerde rol alacak oyuncuların bağlı bulundukları ajanlardır. Bu ajanslar ellerinde buldukları veri tabanları sayesinde rol için gerekli en uygun oyuncuyu bulmakta yapım şirketine yardımcı olmaktadırlar. Eğer amacınızın oyuncu olmaksa aklımızda bulunması gereken en önemli etken genel olarak film dizi ve reklam filmleri İstanbulda çekildiği ve ajansların çok büyük bir bölümü İstanbulda olduğundan dolayı İstanbul'a yakın yda İstanbul içinde ikamet etmektir. Oyunculuk ajansları kendilerine müracaat eden ve üye olarak kabul ettikleri oyuncular fotoğraf ve video çekimi yaparak ajansın veri tabanına kaydetmekte ve bu dataları yapımcılarla paylaşmaktadırlar. Oyunculuk Ajansları İstanbul ilinde yoğunlaşmış olmakla başka illerimizde de buluna bilmektedirler ama unutmamak gerek şey yemeğin piştiği yer İstanbuldur.

OYUNCULUK AJANSLARI NASIL OLMALI

Oyunculuk ajansları mutlaka belli kriterlere göre çalışmalıdırlar. Ne yazık ki henüz ülkemizde bu ajansların denetimi yapılmamaktadır. Önüne gelen eğitimine bakmadan ajans karabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan reklam ve çok sayıda oyuncu veri tabanı oluşturulmasıyla büyük ve başarılı bir ajans algısı oluşturarak pek çok oyuncunun zor durumda kalmasına sebep olmaktadırlar. Merdiven altı kuruluşlar güven sarsıcı bir rol oynamaktadırlar. Bu tip Oyunculuk Ajansları İstanbul ilinin zor şartlarında zorluklar içinde hayatını devam ettiren oyuncu ya da oyuncu adaylarının hayatını daha da zorlaştırmaktadır.

OYUNCULUK AJANSI ARAYANLAR

Oyuncu olmak isteyen ve bir oyunculuk ajansı arayan vatandaşlarımız öncelikle oyunculuk ajanslarıyla alakalı kulaktan dolma bilgilerle yetinmemelisiniz. Oyunculuk ajansı, ajansın sahibi, çalışma ortamı, kendileriyle çalışan oyuncuların nasıl rollere çıktıkları ve kaç oyuncunun rol bulup oynaya bildiğini, ücretlerin zamanında ödenip ödenmediğini bizzat araştırmalı çalışma yeri ve çalışanların davranış şekillerini mutlaka gözlemlemelidir. Oyunculuk Ajansları İstanbul içerisinde soruşturtulduğunda arka planları ortaya çıkarılabilir.

OYUNCULUK AJANSLARI ÜCRET ALIYORLARMI?

Evet, Oyunculuk Ajansları İstanbul ve çevresinde genel olarak kayıt parası almaktadırlar. Ayrıca oyuncuların aldıkları rollerden aldıkları ücretin %30unu da yeni bu ajanslar almaktadırlar.