Günümüzde pek çok insanın hayali olan oyunculuk, reklam modelliği gibi meslekler doğru oyunculuk ajansları ile icra edilmektedir. Türkiye' de oyunculuk eğitimi veren birçok okul vardır. Bunların haricinde yeteneği olanlar da hiç eğitim almadan oyunculuk yapabilmektedir.

Oyunculuk Ajansları

Türkiye' de modellik ve oyunculuk ajansları hemen hemen her ilde vardır. Bu ajanslar oyuncu ile yapımcı firma arasındaki bağlantıyı kuran bir köprü gibidir. Dizi, reklam ve film oyunculuğuna ilk adım olarak görülen bu oyunculuk ajansları kişiye en doğru yolu seçmede fayda sağlamaktadır.

Türkiye'de Oyunculuk Ajansları

Oyunculuk ya da modellik gibi hayaliniz ve yeteneğiniz varsa bu iş için belirli bir şehirde olmanız gerekmemektedir. Türkiye' de artık hemen hemen her ilde bu hizmeti veren ajanslar mevcuttur. İstanbul gibi büyük şehirlerin ayrıcalıkları tabi ki daha fazladır fakat başlangıç için İstanbul' da olma zorunluluğu yoktur. Ülkemizde çoğu dizi, film oyuncusu meslek hayatlarına İstanbul dışında başlayıp zamanla hedeflerine ulaşmışlardır.

Oyunculuk Ajansları Seçimi

Oyunculuğu bir hobi değil de meslek olarak icra etmek isteyenler için ilk ve en önemli adım oyunculuk ajansı seçmektir. Doğru adres bundan sonraki meslek hayatınız için çok önemlidir. oyunculuk ajansları doğru tercihler yapmasını sağlamakta ve hangi kulvarda devam etmesi konusunda yardımcı fikirler sunarak yön vermektedir. Bir nevi okul danışmanlığı yapmaktadır.

Sektörde yer edinmiş oyunculuk ajansları daha çok yapımcı firma ile görüşme içerisindedir. Reklam firmaları ve yapımcı firmaların ihtiyacı olan oyuncuları kategorilere uygun şekilde belirleyip kısa sürede iletişim kurarak istenilen oyuncuyu anında yönlendirmelidir. Amatör oyunculuk ajanslarında istenilen oyuncu niteliklerini sınıflandırmak ya da oyuncuya vaktinde ulaşmak bir sonraki alımlarda pasif olmalarına neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı doğru oyunculuk ajansı seçimi yaparak, doğru insanlarla çalışıp mesleğinize yön vermeniz, kariyeriniz için oldukça önem arz etmektedir.

Oyunculuk Başvurusu

oyunculuk ajansları arasından seçiminizi yaptıktan sonraki adımınız ise Oyunculuk ajansları başvuru formunu doldurmak olacaktır. Başvuru formunu doldururken ispat edemeyeceğiniz hiçbir şeyi yazmamanız gerekmektedir. Yazdığınız her şeyin birebir doğru ve ispatlanabilir olması, oyunculuk ajansı ile aranızda güven oluşmasının ilk adımı olacaktır.