Oyuncu, bir karakteri canlandıran, hayat veren ve şekillendiren kişilere denir. Aynı zamanda oynayan ve canlandıran kişi anlamına gelir. Sinemada, dizide,reklamda yada filmde rol alan sanatçılara aktör ve aktris adı verilir. Günümüzde jön olarak adlandırılan kimseler vardır. Bunlar önemli projelerde oynayarak ana karakteri canlandıran genç oyunculardır. Baş oyuncu yani başrol, yan karakterler ve figüran olarak kendi içlerinde sınıflandırılırlar. Baş rol bir film yada dizide ana karakteri canlandıran kişiye denir. Yan karakterler işe projede, baş rolün yanında yer alan dialoglu oyunculardır. Figüran ise konuşması olmayan yada çok az olan oyuncu adaylarına verilen isimdir. Oyuncu olabilmek için cast ajanslarına başvurarak oyunculuk eğitimi ile kendini geliştirmek gerekir.


OYUNCU OLMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?


Öncelikle oyuncu olabilmek için bunu bir iş ve meslek olarak kabul edip hayatınızı ona göre planlamanız gerekir. Ünlü oyuncuların hikayelerini düşünecek olursak, hepsinin uzun süren eğitimlerden ve deneyimlerden geçtiğini görebiliriz. Oyunculuk bir meslek olmaktan çok hayat tarzını oluşturur. Uzun süren set saatleri, yorucu bir tempo ve uykusuzluk gibi olumsuz yanları da vardır. Fakat oyuncu olmak isteyen bir kişi gösterdiği bu çabanın sonucunda elde ettiği başarıyla mutlu olur. İzleyici tarafından beğenilmek, takdir edilmek ve her rol aldığı projede canlandırdığı farklı karakterle oyunculuğunu geliştirmek, oyuncun beslendiği ve güçlendiği duygulardır. Oyuncuların özel hayatları da büyük önem taşır. Çünkü sanatçılar topluma örnek teşkil etmelidirler. Magazinde ve televizyonlarda özel hayatları mercek altına alınır ve saygınlıkları ile yaşadıkları hayatlar izleyicinin ilgisini çeker. Oyunculuk mesleğini yapmaya karar veren kişiler ajans oyunculuk başvurusu kısmından ajansımıza başvuruda bulunarak ilk adımı atabilirler. Ajansımızın yönlendirmesiyle çeşitli dizi ve film projelerinde rol alabilirsiniz. Bu süreçte alacağınız eğitimler ile oyunculuk yeteneğinizi geliştirerek iyi birer oyuncu olabilirsiniz.


Oyuncu olabilmek için bunun bir meslek olduğunu kabul edip, işini ciddiye alan kişiler, eğitimin ve deneyimin gerekli olduğunu unutmamalıdırlar. Cast ajanslarına kayıt olarak dizilerde figüran olarak rol alıp, setleri tanıyarak deneyim kazanabilirsiniz ve kendinizi geliştirerek meslekte ilerleyebilirsiniz. Ancak alacağınız eğitimler sizi esas oyunculuğa daha da yaklaştıracaktır. Vücut dilinizi kullanmayı öğrenmeniz yada senaryo okuma teknikleri gibi alanlarda alacağınız eğitimler işinizi kolaylaştıracak ve yeteneklerinizi kullanmayı öğretecektir size. Kamera önü oyunculuğu eğitimleri ile heyecanınızı kontrol etmeyi ve mimiklerinizi kullanmayı öğreneceksiniz. Kısacası eğitimle, yeteneklerinizi kullanmayı keşfedip oyunculuk mesleğinde ilerleyebilirsiniz. Ajanslar aracılığı ile de yapım şirketlerinin proje sunumlarında yer alabilirsiniz.