Genel olarak İzmir'deki oyunculuk ajansları dahil olmak üzere ülkenin birçok ülkesinde bu gibi ajanslar bulunmaktadır. Ancak elbette böyle ajanslar nüfus olarak daha yoğun olan şehirlerde daha çok bulunmaktadır.

Faklı Şehirlerden Oyuncu Adayları

Hatta ünlü olma hayalleri ile Türkiye'nin farklı şehirlerinden yola çıkan birçok insan İzmir'deki oyunculuk ajansları için ya da İstanbul'dakilere için bu şehirlerde uzun bir süre kalmak için bir nevi göç ederler. Ancak son zamanlarda bu gibi durumlara artık gerek kalmamaktadır. Çünkü oyunculuk ajanslarının artık kendi internet sitelerin bulunmaktadır ve siteler sayesinde ünlü olma hayalleri kuran birçok insan siteye giriş yaparak kendi profillerinin oluşturuyor ve bir de kendilerini en şekilde tanıtacak bir fotoğraf ekleyerek şanslarını döndürme fırsatı buluyorlar.

Oyunculuk İçin Göç

Aslına bakılırsa ajansların bu gibi avantajları bir yere de göçlerin durması için de işe yaramış oluyor. Çünkü her sene yüzlerce hatta binlerce insan, İzmir'deki oyunculuk ajansları ya da diğer birçok büyük şehirdeki ajanslar için bu şehirlere temelli olarak kalmaya gelirler. Ajanslara bulundukları şehirlerden kayıt yaptıran birçok insanın içinden eğer olumlu cevap alan olursa, onun fotoğrafı hemen siteye konur. Eğer ilgilenmek isteyen bir yapımcı ya da her hangi bir kanal için çalışan sorumlu kişi varsa, hemen o oyuncu için ajansla iletişime geçerek oyuncuyu isterler. Daha sonra oyuncu ile ajans arasında yapılan anlaşmaya göre yapımcılar ile oyuncu için anlaşmayı ajans yapar.

Eğer anlaşma sağlanır ise o zaman oyuncunun kazandığı ücretin üzerinden hemen hemen %20 gibi bir miktar komisyon alırlar. Ajansların sistemleri genel olarak böyle çalışır. Ancak sadece tek oyuncular için değil, aynı zamanda İzmir'deki oyunculuk ajansları adına ya da başka bir yere başvuran ve figüran olarak oynamak isteyen bir veya da birden fazla oyuncu için de yine aynı şekilde ajans şirketleri komisyon alırlar.