Cast ajansı dizi reklam ve filmlerde rol almak isteyen oyuncu ya da oyuncu adaylarının üye oldukları firmalardır. Bu firmalar oluşturdukları oyuncu veri tabanları ile yapım şirketlerinin isteklerine uygun oyuncu profilini bularak oyuncuyla yapım şirketinin buluşmasını sağlamaktadırlar. Sizde oyuncu olmak isteyen bir oyuncu adayı iseniz şunu unutmayın dizi reklam ve filmler %95 oranında İstanbulda çekilmektedir ve ajansların büyük çoğunluğu da İstanbulda faaliyet göstermektedir.

Bu sebeple İstanbula yakın ya da İstanbul içinde ikamet eden adayların şansı daha fazla olacaktır. Cast ajansları üyeleri için fotoğraf ve video çekimi yaparak ajanslarının veri tabanına kaydetmekte ve bu dataları yapımcılarla paylaşmaktadırlar. İstanbuldaki cast ajansları diğer illerimizde bulunan ajanslara göre üyelerine rol bulma açısında çok daha şanslı olacaklardır. Türk sinema dizi ve reklam sektörünün merkezi İstanbuldur.

İyi Bir Cast Ajansı Nasıl Olmalı ?

Cast ajansları sektörde var olabilmek için mutlaka belli kriterlere belirlemeli ve bu kriterlere uygun faaliyet göstermelidirler. Sektörde nasıl olsa bir devlet denetimi yok mantığıyla hareket eden ajanslar Pek çok üye kaydetmelerine kalabalık veri tabanları oluşturmalarına rağmen çok küçük figüratif roller dışında rol için aranmamakta kalitelerini ispat edemedikleri için zaman içinde güvenilirliklerinizde kaybederek yok olmaktadırlar. bu arada olan oyuncu ve oyuncu adaylarına olmaktadır. İstanbuldaki cast ajansları sektörde pek çok ajansın bulunduğu bir ilde çok fazla rekabet içinde çalışmak zorundadırlar. Bu sebeple Güvenilirlik ve hizmet kalitelerini artırmak zorundadırlar.

Cast Ajansı Arayanlar

Oyuncu adayları öncelikle cast ajanslarıyla araştırma yapmalı bu araştırma sadece internet sitesindeki kalabalık oyuncu sayısına yahut bolca yapılan reklamına göre değil üyelerine sağladığı rollerin kalitesine göre olmalıdır. Bizzat ajansa gitmeli çalışma ortamlarına insanlara davranış şekillerini yerinde incelemelidir. Bu güne kadar kaç oyuncuya rol sağladıkları ve bu rollerin nasıl roller olduğu üye oyuncuların rol ücretlerinin ödeme düzeni hep araştırılmalı İstanbuldaki cast ajanslarının pek çoğu tabela ajansı olup av beklemektedirler.

Cast ajanslarının geliri nedir ?

İstanbuldaki cast ajansları ya da başka illerdeki ajanslar kayıt parası ve oyuncuların rolücretlerinden%30 luk pay almaktadırlar. Bu aldıkları ücretlerle ayakta durmaktadırlar.