Dizi projeleri ve film projeleri için figüranların önemi büyüktür. Televizyon ekranlarında izlediğiniz her dizide veya sinema filmlerinde yardımcı oyuncular olarak adlandırılan figüranlar mutlaka yer alıyor. Figüran tam anlamıyla konuşması olmayan veya çok az rollerde yer alan kimselere verilen ad olarak tanımlanıyor. Bugün her dizi projesine figüranlara ihtiyaç duyuluyor. Figüranlık kişilere hem gelir kazandıran bir meslek hem de oyunculuk alanın da tecrübe kazanmaları açısından ilk adım olarak görülüyor. Figüran ajansları kişilerin kaydını alarak çeşitli projelerde iş imkanları sunan kuruluşlar oluyor.


FİGÜRANLARIN ÇALIŞMA KOŞULLARI VE ÜCRETLERİ NEDİR?


Figüranlar, bir dizi yada sinema filmi projesinde rolün gerekliliğine göre ücret kazanıyorlar. Çalışma koşulları ise set ortamında bir çok oyuncuyla aynı oluyor. Uzun çekim süreçleri, hava koşulları, yemek ve yol olarak yer aldığı projenin imkanları doğrultusunda belirleniyor. Figüran ajansları adayların servis ile ulaşımını sağlarken yemek ihtiyacı da sette tüm ekiple birlikte sağlanıyor. Günümüzde dizi projelerinde çoğunlukla yer alan figüranlar kalabalık görünümleri arttıran kişiler konumunda yer alıyorlar. Tabi ki figüranların da rol aldıkları yapıma ve projeye göre bazı ölçütlerinin bulunması gerekiyor. Deneyimsiz kişiler arka planda yer alarak deneyimli kişiler ufak diyaloglu sahnelerde yer alabiliyor. Figüranlıkta esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak, belirtilen çekim saati için servis noktasında vaktinde hazır bulunmak ve söylenenleri çabuk kavrayıp disiplinli davranmak gerekiyor. Çünkü geç kalan tek bi figüran tüm çekimin aksamasına neden olabiliyor. Bu nedenle iş disiplini çok önemlidir. Figüran ajansları dizi projeleri ile çalışarak düzenli olarak figüran temini sağlayan kuruluşlardır. Sizler de dizi ve filmler de figüran olarak ufak rollerde deneyim kazanmak ve gelir elde etmek istiyorsanız ajans başvuru formu linkinden başvurunuzu yapabilirsiniz ajansımıza.


Figüran olarak sektöre giriş yapıp, kendinizi kamera önünde geliştirerek ve deneyim kazanarak zamanla diyaloglu rollerde de yer alma şansınız var. Hatta oyunculuk alanında eğitimler alarak ve kendinizi geliştirerek ajansınızın yönlendirmesi ile oyunculuk mesleğinde de ilerleyebilme şansınız bulunuyor Figüran ajansları arasında güvenilir ve kaliteli hizmet sunan kuruluşları tercih etmeniz de yarar vardır. Bu sayede televizyon ekranlarında izlediğiniz bir çok dizide yer alma şansınız artabilir.