Yapım şirketleri dizi projeleri için gerekli olan oyuncu ihtiyacını cast ajanslarından temin ediyor. Cast ajanslarının tecrübeli ekibi ile geniş cast yelpazesi sektörün oyuncu ihtiyacını karşılamada önemli rol oynuyor. Ajansların oyuncu castları günümüzde sayısı gittikçe artan dizi projeleri için değerlendiriliyor. Oyunculuk yeteneği olan adaylar dizilerde rol alabilme şansına sahip olabiliyorlar. Her yaş kategorisinden aday dizilerde rol alabiliyor. Çocuk, yetişkin ve yaşlı olmak üzere dizilerde sıklıkla rastladığımız oyuncular meslekte oldukça başarılı olabiliyorlar. Günlük ve haftalık olmak üzere yayınlanan diziler yeni yüzlere sıcak bakıyor ve yeni yeteneklere projelerinde yer veriyor. Bu anlamda dizi oyuncusu arayan ajanslar web siteleri üzerinden başvuru formlarını yayınlıyorlar.


DİZİ OYUNCUSU OLMAK İSTİYORUM


Bugün milyonlarca kişi dizilerde rol almak için can atıyor. Televizyon ekranlarında hayranlıkla izledikleri oyuncuları örnek alarak sektörde yer edinmek istiyorlar. Bunun içinde ilk adres olarak cast ajanslarının yolunu tutuyorlar. Ajanslar deneyimli, deneyimsiz, eğitimli veya eğitimsiz her yaştan adayın başvurusunu kabul ediyor. Ancak başvuruda bulunmak dizilerde rol alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Öncelikle başvuru yapan adayları uzun bir süreç bekliyor. Eğer eğitim ve deneyiminiz yoksa yolunuz biraz uzayabiliyor. Nasıl mı? Oyuncu olma isteğiyle ajanslara başvuru yapmak sadece ilk adım olarak görülüyor. Daha sonrasında tecrübe kazanmanız için dizilerde figüran olarak rol almaya başlıyorsunuz. Çoğu kişi bunu yaşamak istemiyor. Fakat her meslekte olduğu gibi deneyimi veya eğitimi olmayan bir kişinin kamera karşısında başarılı olması beklenemez. Teknik ve teorik bilgileri zamanla kazanabilirsiniz. Bu yüzden ajansların sizlere gösterdiği yolu izlemeniz gerekiyor. Bugün figüran olarak rol aldığınız dizide yarın ufak dialoglar ile yer alarak gelişiminizdeki değişimi sizlerde göreceksiniz. Her rol ve her proje bir oyuncuya ciddi katkılar sağlıyor. Oyuncu olmak isteyen adaylar dizi oyuncusu arayan ajanslar vasıtası ile deneyim kazanabiliyor yada oyunculuk performanslarını gösterebiliyorlar. Mesleğe doğru bir adım atmak istiyorsanız dizilerde oynamak için ajanslar kısmından giriş yaparak başvuru formumuzu doldurabilirsiniz.


Dizi oyuncusu arayan ajanslar ilanlarını ve başvuru formlarını internet siteleri üzerinden yayınlayarak oyuncu olmak isteyen adaylara ulaşıyor. Adaylar burada bulunan başvuru formlarını doldurup görüşmeye gidiyorlar. Ardından profesyonel fotoğraf çekimleri gerçekleştiriliyor. Ajansın hizmet vermiş olduğu dizilerde eğitim ve deneyimlerine göre yer alıyorlar. Kişi oyunculuk yeteneğini geliştirerek ve becerilerini donatarak tercih edilen oyuncular arasında yer alıyor. Bağlı bulunduğu ajans aracılığı ile birbirinden farklı dizi projesinde rol alabiliyor. Dizi projeleri her geçen gün artış gösteriyor. Ve bu artış ile doğru orantılı olarak oyuncu ihtiyaçları doğuyor. Cast ajansları bu ihtiyaca yanıt vererek oyuncu adaylarına istihdam olanağı sağlıyor.