Popüler kültürümüzün yapı taşlarından biri de televizyon dizileridir. Dizi kültürü giderek yaygınlaşıyor. Televizyon ekranlarında yayınlanan haftalık diziler veya günlük diziler ciddi bir izleyici kitlesine sahip. Belli bir periyo da göre parçalar halinde yayınlanan dizi projeleri gün geçtikçe ciddi bir artış gösteriyor. Bu doğrultuda oyuncu ihtiyacı da artıyor. Dizi oyunculuk ajansları, dizi projelerinde ihtiyaç duyulan oyuncu ihtiyacının büyük bir bölümünü profesyonellikle karşılıyor. Bu yüzden oyuncu adayları dizi projelerinde yer alabilmek için cast ajanslarının yolunu tutuyor.


DİZİLERİN OYUNCU SEÇMELERİ NASIL PLANLANIYOR?


Dizi projeleri senaryoda belirtilen rol kişilerini seçmek için oldukça titiz davranıyor. Kimi zaman risk almamak adına ünlü ve tanınmış oyuncular tercih edilirken kimi zamanda yeni yeteneklere fırsat vermek için yeni yüzler arayışına giriliyor. Tanınmış veya yeni yüz oyunculara genellikle ajanslardan ulaşılıyor. Yapım firması senaryoda geçen rol kişisi için aradığı özelliklere ajanslara bildiriyor. Cast ajansları da bu doğrultuda çalışmalar yaparak oyuncu kadrosundan rol kişisiyle eşleşen adaylarını oyuncu seçmesine gönderiyorlar. Oyuncu seçmelerinde ise rol kişisinin kısa bir dialogu geçebiliyor. Oyuncu adayları eğer verildiyse rolünü ezberleyerek hazır durumda gitmelidir oyuncu seçmesine. Hazır bir şekilde seçmelere giren adaylar değerlendirmeye alınıyor ve role en uygun ve yetenekli kişi seçiliyor. Kısaca bu süreçleri izleyen dizi oyunculuğu seçmeleri oyuncu adayları için iyi bir fırsat oluyor. Dizi oyunculuk ajansları oyuncu adaylarını dizi projelerine yönlendirerek değerlendiriyor. Peki ajanslara nasıl kayıt olunur? Çok basit. Öncelikle ajansınızı iyi araştırmalısınız. İyi olduğuna ve profesyonel çalıştığına inandığınız ajans için dizi oyunculuğu başvurusu yapıyorsunuz. Başvuru formlarına internet sitesi üzerinden online olarak ulaşabiliyorsunuz.


Başvuru formlarında belirtilen bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmaya özen göstermelisiniz. Çünkü yanıltıcı bilgiler oyunculuk kariyerinizi doğrudan etkileme gücüne sahiptir. Boy, kilo ve saç rengi gibi fiziksel özelliklerinizi gerçeğe uygun şekilde belirterek, daha önce oyunculuk deneyiminiz var ise belirtmeniz de yarar vardır. Eğitimleriniz, deneyimleriniz, kişisel ve fiziksel bilgileriniz yer alır bu formlarda. Dizi oyunculuk ajansları bu formları incelemeye alarak olumlu gördükleri adaylar ile iletişime geçerek süreç hakkında gerekli bilgilendirmeyi yaparlar.