Televizyon ekranlarında yayınlanan dizi projeleri, oyuncu ihtiyacını cast ajanslarından temin ediyorlar. Dizi oyunculuğu için ajanslar önemli bir rol oynuyor. Baş rol, ana cast, yardımcı oyuncu, figüran gibi tüm oyuncu ihtiyacına yanıt verebiliyorlar. Dizilerde yer alan rol kişilerinin seçmelerine katılmak için cast ajanslarına kayıt olmanız gerekiyor. Yapımcılar ve yönetmenler oyuncu seçmelerinde ajanslardan destek alarak onların yolladıkları oyuncuları değerlendiriyorlar.


DİZİ OYUNCU SEÇMELERİ NASIL YAPILIYOR?


Dizi projelerinde senaryoda yer alan karakterlerin oyuncu seçmelerini yapımcı firmalar ve yönetmenler yapıyor. Senaryoda yer alan rol kişisinin, fiziksel ve karakterini yaşatabilecek oyuncu adayları ile görüşme sağlanıyor. Dizi oyunculuğu için ajanslar cast kadrolarındaki oyuncu adaylarını bu görüşmelere yönlendiriyorlar. Görüşmelerde genellikle deneme çekimleri yapılabiliyor. Ajans oyuncu adayına görüşmeden önce karakter hakkında kısa bir senaryo gönderiyor. Oyuncu adayı bu senaryoyu ezberleyerek ve senaryoda yer alan karakteri çözümleyerek görüşmeye katılıyor. Oyuncu görüşmesine giderken rolün önüne geçmeyecek şekilde karakteri anımsatacak kıyafetler tercih edebilirsiniz. Ama asla kıyafetiniz rolün ve oyunculuğunuzun önüne geçmemelidir. Çünkü görüşmelerde dış görünümüzden çok o rolü nasıl yorumladığınıza bakılıyor. Görüşmeler bittikten sonra yapımcı firmaların değerlendirmeleri sonucunda rol için uygun bulunursanız ajansınıza bilgi veriliyor. Ve ajansınız size görüşme sonucunu aktarıyor. Dizi oyunculuğu yapmak ve oyuncu görüşmelerinde oyunculuk performanslarını göstermek isteyen adaylar dizi oyuncu başvuru formu kısmından başvuru formunu doldurarak ajansımıza ulaşabilir.


Dizilerde rol almak herkesin başarabileceği bir şey değildir. Bunun için deneyim ve eğitiminizin olması gerekir. Cast ajanslarına her yaştan, deneyimli ve deneyimsiz oyuncu adayları başvurabilir. Ancak dizilerde rol almak için oyuncu seçmelerine ajanslar ancak deneyimli oyuncu adaylarını gönderir. Deneyimden bahsedilen başka projelerde oynamanız değildir elbette. Yapımcı firmalar dizi projeleri için yeni yüzlerde isteyebiliyor. Ama oyunculuk yapabilmeniz için eğitiminizin ve bilginizin olması gerekiyor. Daha önce eğitim veya tecrübeniz yoksa dizilerde ufak rollerde yer alarak veya figüranlık yaparak deneyim kazanmanızı da sağlayabiliyor ajanslar. Dizi oyunculuğu için ajanslar her kategoriden oyuncu adayını değerlendirebiliyor. Oyunculuk sektöründe kendinizi geliştirmeniz ilerleme kat etmeniz açısından büyük önem taşıyor.