Dizilerin artmasıyla birlikte deneyimli yada deneyimsiz yeni yüz oyuncu ihtiyacı da artmaya başladı. Her yeni proje için yapım şirketleri dizi cast ajansları vasıtasıyla oyuncu castlarına ulaşmaktadır. Diziler, haftanın belirli günlerinde parçalar halinde televizyon kanallarında yayınlanan tv filmlerine verilen isimdir. Haftanın her günü yayınlanan günlük dizilerde vardır. Her hafta dizinin bir bölümü yayınlanır. Yılın yaz aylarında genellikle diziler sezon finali yaparlar, yaz sonunda ise yeni sezon çekimlerine başlarlar. Ortalama bir bölüm 45 dakika yayınlanır, bu süre 120 dakikaya kadar uzayabilir. Genelde 60 ile 80 bölüm arası bir sezon oluşturur. Diziler aksiyon, romantik komedi, gerilim, dram gibi bir çok alanda konu alabilir. Bazen dönem yada romandan alıntı konularda işlenebilir.


DİZİ SETLERİNİN İŞLEYİŞİ NASILDIR?


Televizyonda izlediğimiz dizilerin 60 dakikalık bir bölümü ortalama bir haftada çekilir. Set çalışanlarını, kameraman, kostümcü, kuaför, ışıkçı, sanat yönetmeni, makyöz, ses teknisyeni, görsel efekt, yönetmen, yapımcı ve oyuncu gibi kalabalık bir ekip oluşturur. Ve bu ekibin koordinasyonu çok önemlidir. Özverili ve yoğun bir çalışma gerektirir. Her dizinin devamlılığı olmayabiliyor. Bunun için oyuncu seçimi ve senaryosuna yapımcılar çok dikkat eder. Oyuncu seçimlerini dizi cast ajansları aracılığı ile yaparlar. Sizlerde dizilerde rol almak istiyorsanız dizilere oyuncu kısmından ajansımıza başvuruda bulunabilirsiniz. Deneyimli oyuncu kadromuz devamlılık sağlayan rollerde yer alabiliyor. Deneyiminiz yok ama yeteneğiniz var ise figüran olarak dizilerde yer alıp deneyim kazanabiliyorsunuz. Ve bu şekilde kendinizi geliştirerek oyunculuk mesleğinde kariyer yapabilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Yoğun bir tempoda çekilen diziler için disiplinli bir çalışma sergilemeniz gerekiyor. Devamlılıklarınıza uymanız ve gereken performansı göstermeniz önemlidir.


Dizi sektöründe yer almak için oyunculara ve yapım şirketlerine aracılık eden dizi cast ajansları, oldukça ilgi görmektedir. Oyunculuk mesleğine geçiş için iyi bir cast ajansı tercih etmelisiniz. Maalesef her sektörde olduğu gibi ajanslarında arasında işini doğru yapmayanlar yada amacının dışında çalışanlar vardır. İnternet siteleri üzerinden ajansınızı iyi araştırmalısınız. Cast ajansım olarak sektörde, dizilere, filmlere ve reklam çekimlerine yeni yüzler kazandırmaya gayret ediyoruz. Profesyonel ekibimiz ile birlikte detaylı çalışmalar yaparak proje ile oyuncu uyumunu yakalamaya özen gösteriyoruz.