Bu yazıya öncelikle cast ve casting kavramlarının anlamlarını açıklayarak başlamamız uygun olacak. Cast; tiyatro. Sinema, reklam ve dizilerin sahnelenmesi sırasında eserin oyunculara paylaştırılmasını Casting; Sinema tiyatro reklam ve dizilerde oynayacak oyuncuların bulunması ve organize edilmesi işlemidir. Ülkemizde casting oyunculuk ajansı işi denildiğinde insanların aklına genelde ilk olarak figüranlık gelmektedir. Yukarıda yaptığımız tanımdandı anlaşılacağı üzere figüranlıkta casting işine dhil olmakla beraber profesyonel oyuncularla çalışan pek çok ajansta mevcuttur. Aklımıza ilk olarak figürasyon işlerinin gelmesinin nedeni ajanslara müracaatta daha çok dizi sonlarında yazan veya internette kalabalık cast oyuncu listeleri yayınlayan ajanslara müracaat edilmesi bu algıya sebep oluyor. Ajans seçiminde de kantite yerine kaliteye önem vermeliyiz ve kurumsal kimlik olmazsa olmazımız olmalı.

Casting oyunculuk ajanslarının çalışma sistemleri.

Bir tür menajerlik hizmeti olarak adlandırabileceğimiz casting oyunculuk ajansı sektörde faaliyet gösteren yapımcı şirketlerle oyuncuların ikisinin de ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapar. Casting ajansı veri tabanına eklediği oyuncular için hazırlamış olduğu fotoğraf ve videoları yapımcı şirketlere sunar ve kabul edilmesi halinde oyuncu ile şirket arasında sözleşme imzalanmasını sağlar.

Casting ajansı seçerken kriterlerimiz neler olmalı.

Hedeflerinize uygun bir ajans seçmeniz gerekiyor. Amacınız bir dizide 10 dakika görüneyim yeter ücret önemli değil diyorsanız figirüsyan ajanslarına müracaat edebilirsiniz. Amacınız maddi ve manevi doyuma ulaşmak istiyorum diyorsanız işiniz zor. Profesyonel cast ajansları kolay alım yapmazlar ve çok seçici olurlar. Eğer gerçekten oyuncu olmayı kafanıza koymuşsanız işi bilen insanlarla çalışmalısınız. Yazılmayı düşündüğünüz casting oyunculuk ajansı geçmişte neler yapmış, sahibi kim, sahibi hakkında veriler neler çok önemlidir. Ast ajansları henüz devlet tarafından denetlenmemekte eğitim düzeyine bakılmaksızın herkes ajans açabilmektedir. Bu işin eğitimini almayan kişilerin sektörde başarılı olamasın çokta olası değildir. Daha önceden çıkardığı oyunculara bakılmalı ajansın çalışma yeri çalışma sistemi araştırılmalıdır.

Casting ajansları ne kadar ücretle oyuncu kabul ediyorlar.

Ajanslar genel olarak 100 TL den başlayan kayıt ücretleri almakta fotoğraf ve video çekimi içinde ayrıca ücretlendirme yapan ajanslarda vardır. Ajansların asıl kazancı rol almasını sağladıkları oyuncu ücretlerinden %30 pay alırlar. Bazı casting oyunculuk ajansları ücret almıyorlar.