Günümüzde bilindiği gibi dizi, film ve reklam sektörü eskiye oranla çok daha gelişmiş, oyuncu adayı sayısı ve bu adaylar arasından cast oyunculuk ajansı tarafından seçilen oyuncu sayısı da gittikçe artmaktadır. Kuşkusuz bu oyuncular çok verimli, nitelikli ve de kendini geliştirmiş olmalıdır.

Ajans için başvuru nitelikleri

Günümüzde iki yüzden fazla cast oyunculuk ajansı bulunmaktadır. Bunların arasında sadece yirmi civarı gerçekten ciddi ve güvenilir ajanslar olmaktadır. Yediden yetmiş yediye herkes bu ajanslara kayıt olabilirler. Kayıt için gereken çok bir şey yoktur. Günümüzde kayıtlar online olarak yapıla bilmektedir. Online kayıt sırasında her hangi bir ücret alınmasa da kayıt sonrası çağrılan oyuncu adaylarından fotoğraf çekimi ya da kayıt durumları için bir takım ücretler talep edilebilir. Online kayıt sırasında sorulan başlıca sorular saç rengi, göz rengi, yaş, tecrübe olabilir ve bununla beraber bir kaç adet fotoğraf istenebilir. Bu kişiler arasından seçilenler daha sonra ajansa çağrılarak fotoğraf çekimi yapılır ve proje davetleri başlar.

Figüran oyuncular

Sadece ekran önünde ki oyuncular bazında değil figüran olaraktan cast oyunculuk ajansları birçok oyuncu bulabilmektedir. Dizilerin, filmlerin tamamlanması ve izleyicinin önüne sunulmasın da en az ekran önünde ki oyuncular kadar figüranlar da etkide bulunur. Zor sahnelerin aranılan oyuncu adaylarıdır.

Seçilen oyuncular

Her yaştan, her boy ve kilodan, her saç rengi ve göz renginden oyuncu seçilebilmektedir. Yalnız oyuncu adayları özellikle baş rol istiyorlarsa ve piyasada kalıcı olmak istiyorlarsa kendilerini belirli konularda gelişmeli ve de kendilerine çeşitli nitelikler kazandırmalıdırlar. Örneğin at binilmesi gereken bir sahnede genellikle bu işi bilen oyuncular seçilir. Ya da yabancı dil konuşulan bir sahne için yabancı dil bilmek önemlidir. Yüzücülük üstüne çekilen bir film için iyi yüzmek çok önem kazanmaktadır. cast oyunculuk ajansları bu bağlamda her alanda kendini geliştirmiş ve nitelikli oyuncu adaylarına oyunculuk seçimi konusunda çok daha ön planda yer vermektedir. Gelişmiş ve nitelikli adaylar diğer adaylara göre şanslarını çok daha arttırmış olurlar.

Kendine güvenen, öz güveni yüksek, risk almayı seven, oyunculuktan zevk alan, heyecan ve stres altında yaşamayı bilen, ezberi kuvvetli oyuncu adayları bu sektör için vaz geçilmez nitelikli olanlarıdır.