Cast ingilizce bir kelime olup, günümüzde dizi, film ve reklam çekimleri için aranan oyuncuların bulunduğu datalardır. Cast ajansları kadrolarında her yaştan oyuncu adayını barındırır. Yapımcılar ve yönetmenler projeleri için ajansların cast kadrolarından yararlanırlar. Cast merkezi ajans olarak kurulan kurumların datalarında barındırdıkları oyuncuların listeleridir. Deneyimli veya deneyimsiz tüm oyuncu adayları ajanslara başvuruda bulunarak cast ihtiyaçlarında değerlendirilirler.


CAST ÇALIŞMALARI VE AJANSLARIN ROLÜ


Cast çalışmaları dizi, film ve reklam çekimleri için hazırlanan projelerin kilit sürecidir. Cast çalışmaları bir projenin başarısını belirleyen ve duygusunu katlayan ana süreçtir. Yapım şirketleri cast çalışmalarını oldukça titiz yürütürler. Bunun için işin uzmanı olan profesyonel cast ajansları ile çalışmayı tercih ederler. Cast merkezi ajans niteliği taşıyan her kuruluş ne yazık ki yeterli özveriyi göstermiyor sektörde. Bilinçli ve kaliteli hizmet sunan cast ajansları projelerin cast çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Yapımcılar ve yönetmenler projeleri için ihtiyaç duydukları oyuncuları ajanslardan talep ederler. Ajanslar cast direktörleri tarafından role en uygun adaylarını belirleyerek talep edilen süreci profesyonellikle yürütürler. Oyuncu olmak isteyen kişilerde ajansların kapısını çalarak mesleğe bilinçli bir adım atmak istiyorlar. Fakat piyasada bulunan her ajans doğru bilinçlendirme yapmıyor. Doğru ajansı seçmek için ise referansları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Çalışmış oldukları projeleri bilmenize yarar vardır. Kaliteli hizmet veren ve profesyonel bir ekibi sahip olan ajansla çalışmak istiyorsanız cast ajansi linkinde yer alan başvuru formumuza doldurarak ajansımıza oyunculuk başvurusu yapabilirsiniz.


Her yaştan oyuncu adayının başvurularını değerlendiren cast ajansları deneyim ve eğitimlerine göre de oyuncu adaylarını ayrı kategorilerde değerlendiriyor. Daha önce hiç bir kamera önü deneyimi olmayan oyuncu adaylarını dizilerde veya filmlerde yardımcı oyuncu olarak değerlendiren ajanslar kişilere deneyim ve tecrübe kazanma şansı sunuyor. Cast merkezi ajans başvurularının fotoğraflı olması gerekiyor. Ajansın oyuncu adayı hakkında fikir sahibi olması açısından adayın fotoğraflı başvuru yapması gerekiyor. İyi bir ajansla çalışma için başvurunuzu yaparken dikkatli davranmalısınız. Yeteneklerinizi değerlendirebilecek ve doğru yolu gösterebilecek ajanslar kariyer yolunuzu doğrudan etkileyecektir.