Modacıların tasarladıkları kıyafetleri taşıyan veya markaların ürün tanıtımlarında boy gösteren kişilere manken denir. Manken olan bir kişinin belirli özellikleri taşıması gerekir. Uzun bir boy ve ideal kilo ölçüsü en önemli standartlardan biridir. Giydiği kıyafeti taşımak ve görsel açıdan iyi gözükmek zorundadırlar. Mankenlik mesleğine karar veren bir kişi yaşantısını buna göre ayarlar. Yemek yeme düzeni, uyku düzeni, spor ve disiplini hayatlarının bir parçası haline getirirler. Görsel olarak iş yapan mankenler her zaman sağlıklı ve fit görünmek zorundadırlar. Manken olabilmek için gerekli özellikleri taşıyan kişiler güzellik yarışmalarına başvuruda bulunurlar. Ve çoğu bu yarışmalar neticesinde sektöre giriş yaparlar. Düzenlenen yarışmalar jüri kararı ile neticelenir ve derece alan adaylar mankenlik hayatlarına başlarlar. Cast mankenlik ajansı dereceli veya güzellik yarışması deneyimi olmayan adayları da kadrolarında barındırabilir.


Manken denilince akla sadece zayıf kişiler gelmemelidir. Büyük beden mankenleri, çocuk mankenler, prova mankenleri gibi bir çok dalda faaliyet alanları vardır. Hepsinin ortak özelliği sağlıklı ve sportif bir görünüme sahip olmaktır. Güzellik yarışmaları önemli bir adım gibi gözükse de kişiler cast mankenlik ajansı başvuru yaparak da sektöre adım atabilirler. İdeal manken özelliklerini taşıyan adaylar ajansların manken kadrosuna dahil olarak pek çok organizasyon veya defilede yer alabilirler. Yürüyüş, poz verebilme, kıyafet taşıyabilme gibi teknik bilgilere sahip olunması gerekiyor. Eğitim alan adaylar mesleki kariyerlerinde ilerleyebiliyorlar. Hiç bir eğitimi olmayan sadece fiziki özelliklere sahip bir kişinin mankenlik yapabilmesi pek mümkün olmuyor. Teknik bilgiye sahip olmak bu meslekte çok önemlidir. Mankenlik mesleği ile ilgili eğitim veren kuruluşlarda vardır. Bu eğitim içerikleri genellikle diksiyon, zarafet kuralları, duruş ve yürüyüş teknikleri, podyum ve stüdyo gibi derslerden oluşur. Sizler de mankenlik alanında yer almak istiyorsanız ajans mankenleri kısmından başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.


Modacılar ve organizatörler aradıkları özellikteki manken adaylarını ajanslardan temin ederler. Defileler, katalog çekimleri, marka tanıtımları ve klip çekimleri gibi daha pek çok proje için aranan mankenler cast mankenlik ajansı vasıtası ile temin edilir. Mankenlik mesleğini bilinçli ve doğru bir kurum ile çalışarak yapmak istiyorsanız ajansımıza başvuruda bulunabilirsiniz. İşini iyi yapan ve profesyonel bir ekibe sahip ajanslar, mankenler için doğru bir başlangıç sayılıyor. Ajanslar aracılığı ile çeşitli projelerde iş bulma imkanı bulabiliyorlar.