Casting rol dağıtımı oyuncu seçimi anlamında bir sözcük olup dilimizde de sinema-dizi sektöründe cast ve casting olarak kullanılmaktadır. Dizi yapımcıları oyuncu bulma, oyuncu arama işleriyle kendileri uğraşmazlar. Yapımcılar bu amaçla ajanslarla ortaklaşa bir çalışma içine girerler. Burada amaç yoğun iş temposu arasında, gereken oyuncu ihtiyacını temin etmektir. Diziler oyuncu ihtiyacını ajansa bildirir. Hangi rol için gerekiyordur? Rolün tanımını yapar ve aranan oyuncunun niteliklerini, oyuncuda aranan özellikler nedir konusunda bilgi verirler. Hangi rol için nasıl bir tip arandığı belli olunca, ajanslar da buna uygun oyuncuyu bünyelerinde ararlar. Ajansa kayıtlı oyuncular arasından role en uygun veya en yakın oyuncu tedarik edilir. Önce oyuncuya haber verilir ve istenilen tarih ve saatlerde uygun olup olmadığı, bu rolü isteyip istemediği sorulur? Oyuncu onay verirse, dizi setine hangi isimli oyuncunun sete gideceği bildirilir ve böylece tamamı ajans tarafından yürütülen bilgi trafiğiyle bütün adımlar bir bir geçilerek oyuncu dizi ile buluşturulur. Bu süreç ajans casting veya casting ajansı diye bilinen ajansın işleyişidir.


Ülkemizde cast ajansı kavramı dizilerle daha fazla ön plana çıkmıştır. Diğer adıyla oyuncu ajansı her ne kadar reklam çekimlerine de oyuncu gönderse de, diziler sektörün amiral gemisi olma özelliğini korumaktadır. Reklamda oynamanın ise şöyle bir avantajı bulunur: Reklam bütçeleri yüksektir ve castta yer alan oyunculara yapılan ödemeler de yüksek olur. Dizi ve reklam çekimleri bu özellikleriyle birbirini dengeler ve destekler durumdadır, bu ise ajansa kayıtlı casting oyuncusu için çok sayıda fırsatı beraberinde getirir. Oyuncu castinge nasıl bakıyorsa ajans casting ona istediğini sunar. Oyuncumuz dizilerde düzenli roller alarak gelir kapısı yaratmak istiyor olabilir, oyunculuğu tatmak istiyor olabilir veya küçük rollerle başlayıp yeteneğini göstermek istiyor olabilir. Bunun örnekleri mevcuttur: Efes Kızları bünyesinde dans ederek amigo kız mesleğini sürdürürken kamera karşısına geçen bir oyuncu adayı birkaç başarılı başrolden sonra Türkiye'nin tanınmış oyuncuları arasına girebilmektedir. Demek ki her şey casting ile başlar. Önemli olan o kararı verip ilk adımı atmaktır. Bir castta yer almanın yolu ajanstan geçer. Eğer bu yönde hayalleriniz varsa siz de potansiyelinizi gösterebilir, başarılı bir çıkış yakalayabilirsiniz.


Ajansınız castajansım size bir castta yer alma fırsatını sunar. Bunun size faydalarını ve yaratacağı iş imkanlarını sıralayalım: Casting ajansına resmen kayıtlı olduğunuz andan itibaren başlayarak ve geçerli olmak üzere dizilerin yapımcı firmalarına sunum yapıyoruz. Bu ise yapımcıların bizzat sizi görmesi anlamına geliyor. Burada herkesin şansı eşit. Yapımcının aradığı yüz ve fizik siz olabilirsiniz. Yüksek reklam bütçeleri reklamlarda oynamayı cazip kılıyor. Reklam yüzü olmak sizin elinizde. Kamera karşındaki rahatlığınıza, fotojenik diye tabir edilen görünüşünüze güveniyorsanız, iddialıysanız, herkes tarafından beğenilen bir fiziğiniz varsa, sizi görenler "bu karizmayla başrol oyuncusu bile olursun!" gibi iltifatlarını sıralıyorsa, insanlar da kamera karşısına geçmenizi tavsiye ediyorsa doğru yoldasınız demektir. Diziler ajansımızdan sürekli oyuncu talep ederler. Dizilerde geçici olan rollerin sonradan tutulup kalıcı olduğunu, aynı karakterin birden fazla bölümde ortaya çıktığını görmüşsünüzdür. İşte bu bir casting başarısıdır. Dizilerden severek izlediğimiz oyuncular da bir ajansa bağlıdır. Ajans olmadan dizi sektörünü beslemek mümkün değildir.


Başroller için aranan karakterlere oyuncu seçmek biraz farklıdır. Birden fazla oyuncu deneme çekimi diye de bilinen seçmelere çağrılırlar. Başrolü kapmak daha zordur. Ama yan roller, küçük roller olmazsa olmaz. Yan rollerin başarısı ne kadar gerçekçi ve ne kadar toplumun içinden olduğunu bağlıdır. İşte casting, hayatın içinden gerçek insanlardaki bu potansiyeli ortaya çıkarır. Yan roller veya küçük roller diyebileceğimiz bu rollerde olgun oyuncular, emekliler, gençler, üniversiteliler, talebeler, çocuklar, bebekler yer almaktadır. Dizilerde nasıl rollere oyuncular bulmak gerektiğini tahmin bile edemezsiniz. Ajans casting yani oyuncu ajansı adı altında faaliyetlerini yürüten bir ajans dizilerin , sinema sektörünün, reklam çekimlerinin taleplerine cevap verebilmek için toplumun her kesiminden yeni yüzleri kadrosuna katmak ister. Bir ajansın oyuncu yelpazesi ne kadar geniş ise castingi de o kadar güçlüdür. Aranan karaktere en yakın veya özellikleri tamamen örtüşen oyuncuyu ayarlamak ve dizi setine göndermek casting ajansının başlıca görevidir, yapım firmaları da bu işi en güzel şekilde yapan ajanslarla çalışmayı yeğlerler.


Herhangi bir role uygun bir yüz ve tip genellikle bulunabilir. Ancak o rolde oynayacak en uygun, en elverişli ve senaristin çizdiği karaktere tıpatıp oturan bir oyuncuyu bulabilmek de bir cast başarısıdır. Sinema sanatında diyalogdan önce görsellik ön plandadır. Bu görselliği sağlayan zenginlik ayrıntıda gizlidir. Detaylar senaryonun anlatımını zenginleştirir. Bu detayları casting sağlar. Bu vasıflarıyla ajanslar dizi yapımlarının tedarik zinciridir. "Ajansa kayıt olmak istiyorum" sloganıyla yola çıktınız. Ajansınıza karar verdiniz. O artık sizin sektördeki eliniz ayağınız, gözünüz kulağınız, dostunuz yoldaşınız, rehberiniz ve yardımcınızdır. Cast ajansı kaydınızı aldı. Sizi sektöre sundu. Ardından roller gelmeye başlar. Cast manası itibariyle rol vermek, rol dağıtımı yapmaktır. Sektörün içinde ve birçok tanınmış diziyle çalışan castajansım size bu rehberliği yapacaktır. Oyuncu potansiyelimizin artması ajansımızın casting becerisini geliştirdiği gibi bir yandan da sizleri mutlu etmektedir. Mutlu oyuncu iyi performans verir. Halk içinden gelen potansiyel ve gerçek hayattan çekip çıkarılmış yüzlerle sektörde kaliteli yapımlara imza atılır. Gerçekçilik ve inandırıcılık elzem derecede önemlidir. Bu da gerçek insanlarla olur. Burada casting ajansı üzerine düşen görevi yaparak sizi en güzel şekilde temsil etmekte ve başarınızın mimarı olmanıza katkıda bulunmaktadır. Casting sürecinde oyuncuya düşen, kendisine önerilen role onay verdikten sonra rolün gerektirdiği kılık ve kıyafette, istenilen gün ve saatte dizi setinde olmaktır. Oyuncu castı konusunda daha detaylı bilgiler edinmeyi arzu ederseniz ajansımızı arayabilirsiniz.